trendear
trendear

Özel Sağlık Sigortaları ile İlgili Merak Edilenler

Özel Sağlık Sigortaları ile İlgili Merak Edilenler

Hayatınız ne kadar yolunda giderse gitsin, küçük bir sağlık problemi dahi canınızı sıkmaya yetebilir. Çünkü sağlığın önemi inkar edilemez. Bir sağlık sorunu ile karşı karşıya geldiğinizde sizi rahatlatacak en iyi çözümlerden biri ise alacağınız tedavinin kalitesidir. Diğeri ise bütçenizin sağlık masraflarınız için yeterli olması. İşte, bu noktada sağlık sigortaları tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. 

Özel Sağlık Sigortalarının Özellikleri Nelerdir?

Sağlık sigortalarında “yatarak tedavi teminatı” ve “ayakta tedavi teminatı” olarak iki ana teminattan bahsedilebilir. Bu kapsamda kaza veya hastalık sonucu oluşan sağlık problemlerinin tedavisi için ihtiyacınız olan en iyi sağlık hizmetinin karşılanması amaçlanır. Tabii poliçede belirtilen teminatlar ve limitler kapsamında olacak şekilde.

Sağlık sigortaları; muayeneden ameliyata, fizik tedaviden rehabilitasyona, yoğun bakım giderlerinden tomografi masraflarına kadar birçok tedaviyi teminat altına alır. Üstelik ilaç masrafları, diş sorunlarının tedavileri, doğum masrafları gibi ihtiyacınız olan ek teminatlarla sağlık sigortası kapsamını genişletmeniz de mümkün.  

Tabii bazı hastalıklar, poliçenin düzenlendiği tarihten itibaren ilk 3 ay içinde sigorta kapsamı dışında kalır. Bu süre sonunda ise söz konusu hastalık için sigortanızdan yararlanabilirsiniz.

Peki, sağlığınızı güvenceye almanızı sağlayacak özel sağlık sigorta çeşitleri hangileridir?

Özel Sağlık Sigortaları Nelerdir?

ozel saglik sigortalarinin ozellikleri
Özel Sağlık Sigortaları ile İlgili Merak Edilenler 3

Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) iki ayrı sağlık sigortasıdır. Teminatları benzerlik gösterse de aslında farklı güvenceler sunarlar. 

TSS, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamındaki sigortalı kişilerin SGK anlaşmalı özel hastanelerde hiçbir ek ücret ödemeden tedavi masraflarının sigorta şirketleri tarafından karşılandığı sigorta türüdür.

ÖSS ise TSS’nin aksine hiçbir SGK şartı olmadan sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastanelerde, indirimli olarak tedavi hizmeti alınmasını sağlayan sağlık sigortası çeşididir.

Özel Sağlık Sigortalarından Kimler Faydalanabilir?

Özel sağlık sigortaları, genel sağlık sigortalarının aksine bireysel yapılan sigortalardır. Yani özel sağlık sigortalarından yararlanmak isteyen kişilerin ayrı ayrı poliçe düzenlemesi gerekir. 

Ayrıca sağlık sigortalarından faydalanmak için belirli bir yaş sınırının olduğunu belirtelim. Bu sınır sigorta şirketine göre değişkenlik gösterse de ortalama 18-65 yaş arası bireylerin sağlık sigortası yaptırabileceğini söyleyebiliriz. Ancak ebeveynler dilerse poliçelerine; yenidoğan teminatı, çocuk sağlık teminatı gibi teminatlar ekleyerek bebeklerini veya çocuklarını güvence altına alabilir.

Özel Sağlık Sigortaları Ne Zaman Başlar?

Sigortaların amacı sonradan olması muhtemel riskleri teminat altına almaktır. Sağlık sigortaları için de bu durum geçerli. Yani önceden var olan hastalıkları sigorta karşılamaz. Bu nedenle sağlık sigortası yaptırdıktan sonra sigortadan faydalanabilmek için bir bekleme süresinin (3, 6, 12 ay) geçmesi gerekir. Bu noktada Tamamlayıcı sağlık sigortası için daha kısa bir bekleme süresinden bahsetmek mümkün. 

Örneğin sağlık sigortalarının ek teminatlarından biri doğum teminatıdır. Doğum teminatı, hamilelik boyunca ve hamilelik sonrası anne ve bebeğin sağlık giderlerini güvence altına alır. Ancak doğum teminatından faydalanmak için bu teminatı sağlık poliçesine 1 yıl önceden ekletmeniz gerekir. 

Özel Sağlık Sigortaları Ne Zaman Yaptırılmalı?

ozel saglik sigortalari ne zaman baslar
Özel Sağlık Sigortaları ile İlgili Merak Edilenler 4

Sağlık sigortaları için en uygun zaman sağlık sorunlarının henüz ortaya çıkmadığı zamandır. Çünkü sigorta fiyatları belirlenirken teminat ve limitler ile yaş ve cinsiyet gibi özellikler dikkate alınsa da hastalık geçmişi önemli ölçüde belirleyicidir.

Neden Özel Sağlık Sigortası Yaptırmalıyız?

Hayatta ne zaman neyle karşılaşacağınızı bilmenin imkanı yok. Bir hastalık durumunda alacağınız hizmetin kalitesi ve gerekli tedavilerin masrafları üzerinde düşünmek zorunda kalmamak ise bir ayrıcalıktır. Üstelik Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında olan genel sağlık sigortaları, özel hastanelerde alınacak hizmeti karşılamak için yeterli değildir. Tüm bunlar düşünüldüğünde özel sağlık sigortaları yaptırmak büyük bir avantaj diyebiliriz.

1.763
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Web Tasarım