trendear

Dosyalarımız Bulutta Güvenli mi, Yoksa Riskte mi?

Dosyalarımız Bulutta Güvenli mi, Yoksa Riskte mi?

Son dönemin teknolojik anlamda en büyük yenilikleri arasında yer alan bulut teknolojisi her ne kadar bir süredir kullanılıyor olsa da bu teknoloji hakkında kullanıcıların büyük oranda merak içerisinde olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle Onedrive – Google Drive güvenli mi? gibi sorular üzerinden günümüzde bulut teknolojisini kullananlar platform ve sistemlerin güvenirliği test edilmektedir.

Bulut Teknolojisi Nedir?

Bulut teknolojisi, bir diğer adıyla bulut depolama hizmeti, en genel anlamıyla; merkezi bir konumda bulunan depolama sistemi aracılığıyla çevrimiçi olarak bu hizmetten faydalanan kullanıcıların kaydettiği dosyalara erişim sağlayabilmesine aracılık eden bir teknolojidir.

Bu kapsamda bulut depolama hizmeti, sahip olunan dosyaların yüklü olduğu cihazlar zarar görse bile bu cihazlarda bulunan dosyalara kullanıcıların sadece internet kullanarak ulaşabilmesini sağlar. Günümüzde hemen her teknoloji geliştiricisi firma tarafından kullanılan bu hizmet, kullanıcılara depolama konusunda sıra dışı avantajlar vadetmektedir.

Bulut Teknolojisi Güvenli mi?

Dosyalarımız bulutta güvenli mi? sorusuna genel anlamıyla bir cevap vermek için bu teknolojinin neler vadettiğinin en efektif şekilde incelenmesi gerekir. Bu noktada en temel endişe kaynağının hackerların dosyalara yönelik yapabileceği saldırılar olduğu düşünülecek olursa, son derece önemli dosyaların muhafaza edildiği bulut alanları oldukça kritik bir işleve sahip olduğu anlaşılacaktır.

Bu kapsamda bulut depolama hizmeti, temel riskler bakımından çevrimiçi olarak şifreli giriş yapılan tüm platformlardan daha güvenlidir. Yani en genel anlamıyla günümüzde çok sık kullanılan ve hemen her internet kullanıcısının şifre ile giriş yaptığı tüm platformlar, bulut depolama alanlarının korunduğundan çok daha az korunmaktadır.

Dolayısıyla günümüzde hemen her bilginin, içeriğin ya da dosyanın son derece şeffaf bir niteliğe sahip olduğu düşünülecek olursa dosyalarımız bulutta güvenli mi? sorusundan önce güvenlik endişesinin yaşanması gereken pek çok farklı alan olduğu görülecektir.

30.04.2021
1.893
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Mangırlar Sigorta
Mangırlar Sigorta
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Alemo Dijital tarafından güçlendirilmiştir.