trendear

Türkiye Deprem Tehlike Haritası

Türkiye Deprem Tehlike Haritası

Bilineceği üzere Türkiye ciddi derece deprem riskinin bulunduğu bir alan üzerindedir. Özellikle İstanbul gibi yoğun bir popülasyonun yaşam sürdüğü merkezlerde deprem riskinin yüksek olması, yaşanabilecek olumsuzlukların boyutlarının çok daha ciddi boyutlarda hissedilebilmesine sebep olmaktadır. Bu kapsamda özel olarak geliştirilmiş Türkiye deprem tehlike haritası, son derece veriler sağlamaktadır.

Türkiye deprem tehlike haritası, son olarak 2019 yılında güncellenmiştir ve yapılan düzenlemeler ile yasalaşmıştır. Söz konusu haritada en büyük yer ivmesi olarak belirlenen noktalarda güncelleme yapılmış ve modern ve gelişmiş matematiksel hesaplama yöntemleri aracılığıyla deprem riskinin yüksek olduğu bölgeler belirlenmiştir. Söz konusu harita pek çok konuda özel bir işleve sahiptir.

Deprem Tehlike Haritası Nedir, Ne İşe Yarar?

Türkiye Deprem Haritası olarak kabul edilen ve 2019 yılında modern hesaplama teknikleri aracılığıyla revize edilen harita temel anlamda Türkiye’de ciddi deprem risklerinin bulunduğu alanların saptanması işlevine sahiptir. Bununla birlikte yapılan çalışmaların kapsamı, olası deprem sonrası faaliyet raporlarını da içerir. Dolayısıyla yaşanabilecek depremler sonrasında kayıpların saptanması da haritanın temel işlevleri arasındadır.

Son derece hareketli ve etkin fay hatları üzerinde bulunan Anadolu coğrafyası, her an deprem riski içeren bir yapıdadır. Özellikle bazı bölgeler başta olmak üzere Anadolu fay hattında çok ciddi deprem risklerinin bulunduğu alanlar yer almaktadır. Türkiye deprem haritası 2021 de bu bağlamda bölgelere uygun şekilde kayıp ve risk çalışmalarını içeren bir işleve de sahiptir.

Yani en genel anlamıyla Türkiye deprem haritası 2021, olası depremlerin her bir bölge için; çevreye vereceği zararların hesaplanması, deprem sonrası ekonomik kayıpların saptanması ve kayıp ya da zarar gibi sorunların önceden belirlenmesi gibi temel bir işlevi de kapsar. Bu bağlamda deprem risk haritasının son derece hayati bir önem içerdiği belirtilmelidir.

DASK Sigortanızı Yaptırdınız mı?
Mangırlar Sigorta ile DASK Sigortanızı uygun fiyat garantisi ile hemen yaptırın!
01.06.2021
2.442
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Mangırlar Sigorta
Mangırlar Sigorta
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Alemo Dijital tarafından güçlendirilmiştir.