trendear

Sağlık Sigortasında Kapsam Dışı Kalan Durumlar Nelerdir?

Sağlık Sigortasında Kapsam Dışı Kalan Durumlar Nelerdir?

Sağlık sigortası seçeneklerine göz attığınızda birçok alternatifle karşılaşıyor, hangisini tercih etmeniz gerektiği konusunda kararsız kalıyor olabilirsiniz. Peki, sağlık sigortasının teminatı tam olarak neleri kapsar? Sağlık sigortası dışında kalan hastalıklar nelerdir?

Sağlık Sigortası Teminatı Neleri Kapsar? 

Hastalık ve kaza durumlarında gerek kısa süreli gerek uzun süreli pek çok rahatsızlığı teminat altına alan sağlık sigortaları, genellikle ayakta tedavi kapsamı ve yatarak tedavi kapsamı olmak üzere iki seçenek sunuyor. Ayakta tedavi kapsamı; tahlil, röntgen, muayene, ilaç, fizik tedavi ve benzeri durumlar için geçerli. 24 saati aşmayan, hastanede kalmayı gerektirmeyen çoğu durum ayakta tedavi kapsamına alınırken rutin kontroller de bu kapsamda değerlendiriliyor.

Yatarak tedavi kapsamı ise; hastanede kalmayı gerektiren durumları içeriyor. 24 saati aşan, tedavi sürecinde hastanede kalmayı gerektiren çoğu rahatsızlık yatarak tedavi kapsamına alınıyor. Ayrıca yatarak tedavi kapsamı, ayakta tedaviye göre oda masrafı gibi yüksek maliyetli giderleri de karşılıyor. Tüm bunların dışında kalan durumlar özel sağlık sigortası kapsamı haricinde sayılabiliyor. Sağlık sigortaları, sigorta şirketlerine bağlı olarak farklılıklar gösterebildiği için kısmi şekilde kapsama alınan durumlarla da karşılaşmak mümkün.

Sağlık Sigortası Kapsam Dışı Hastalıklar Nelerdir?

Özel sağlık sigortaları, genellikle isteğe bağlı gerçekleştirilen operasyonları ve bu operasyonlardan doğabilecek komplikasyonları karşılamıyor. Ek olarak poliçe tarihinden önceki durumlar ve anlaşmalı olmayan kurumlardan yaptırılan işlemler de yine kapsam dışı kalıyor. Sağlık sigortasının kapsamadığı durumlar; 

 • Poliçe öncesine dayalı hastalıklar,
 • Doğum giderleri,
 • Diş tedavisi giderleri,
 • Gözlük camı, çerçevesi ve lens giderleri,
 • Kısırlık tedavisi süreci,
 • Zayıflama amacıyla gerçekleştirilen mide ameliyatları,
 • Tüm estetik operasyonlar,
 • Sünnet,
 • Doğuştan kaynaklanan hastalıklar,
 • SGK aracılığıyla karşılanmayan masraflar,
 • Anlaşmalı kurumlar haricindeki yerlere yaptırılan işlemler.

Bu ve benzeri durumlara ek olarak sigorta kapsamında olsa dahi poliçe başlangıç tarihinden itibaren 3 ay boyunca kapsam dışı kalan durumlar da var.  Tüm kalp ve kanser hastalıkları, kronik böbrek rahatsızlıkları, prostat ile ilgili problemler, fıtık kaynaklı rahatsızlıklar, diz operasyonları, yırtık ve çıkıklar, safra kesesi ve tiroit hastalıkları, meme, yumurtalık ve rahim hastalıkları, organ yetmezliği gibi bazı hastalıklara dair tıbbi harcamalar, özel sağlık sigortası kapsamında olsa bile ilk 3 ay karşılanmıyor.

Sizin ve sevdiklerinizin sağlığı her şeyden önemli olduğu için ihmale ve gecikmeye yer bırakmadan bir an önce özel sağlık sigortanızı yaptırmalısınız. Size en uygun sağlık sigortası poliçesini seçmek için mangirlar.com’dan sağlık sigortası teklifi alabilir ya da 0850 850 3959 numaralı müşteri hizmetleri hattıyla iletişime geçerek sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

05.11.2021
2.037
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Mangırlar Sigorta
Mangırlar Sigorta
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Alemo Dijital tarafından güçlendirilmiştir.