trendear

Sigortada Muafiyet Nedir, Neyi Amaçlar?

Sigortada Muafiyet Nedir, Neyi Amaçlar?

Sigortada muafiyet, oluşan hasarın belli bir miktarının sigortalı tarafından üstlenilmesi anlamına gelir. Trafikte yaşanan kazaların, yaralanmaların ve maddi hasarların en aza indirilmesini amaçlayan kasko sigortasıyla özdeşleşen bir kavramdır. Hatta genellikle “muafiyetli kasko” şeklinde kullanılır. 

O halde şimdi, muafiyetli kaskonun ne olduğunu tüm ayrıntılarıyla inceleyelim!

Muafiyetli Kasko Nedir?

Kasko muafiyeti olarak da bilinen bu uygulama, sigorta poliçesi düzenlenirken sigorta şirketi ve sigortalının anlaşarak karar verdiği muafiyet oranının etkisiyle kasko poliçesi fiyatına uygulanan bir indirimdir. Kasko poliçesi kapsamında sigortalı, hasarın yol açtığı zararın bir kısmının ödemesini üstlenir. 

Sigorta şirketleri, muafiyetli kasko poliçelerinde hasar ödemesi yaparken poliçede belirlenen muafiyet oranını düştükten sonra kalan kısmı esas alır. Belirlenen muafiyet oranı ise sigortalının kendisi tarafından ödenir. İki tarafın da ödeme yapması durumu, bu kasko ürününü standart kasko ürünlerinden ayırır. Çünkü muafiyetsiz kasko ürünlerinde hasar durumu ortaya çıktığı zaman ödemeyi sadece sigorta şirketi yapar. Bu nedenle de muafiyetsiz kasko poliçeleri muafiyetli poliçelere göre daha pahalı olabilir. 

Muafiyetli Kasko Nasıl Uygulanır?

Kasko poliçelerinde muafiyet indirimi iki farklı şekilde uygulanır. Bu uygulamaların detaylarına aşağıda göz atabilirsiniz: 

Tenzili Muafiyet Uygulaması

Tenzili muafiyet uygulaması, sigorta bedelinden; %1, %2 veya %3 gibi belirli bir oranın poliçeden muaf tutulması anlamına gelir. Araçta bir hasar oluşması durumunda, belirli bir zarar ortaya çıkar ve muafiyetli kaskoda bu zararın sigorta poliçesinin ne kadarına karşılık geldiği hesaplanır. Örneğin poliçe hazırlanırken muafiyet bedeli %2 olarak belirlenmişse bir hasar durumunda sigorta bedelinin %2’sini geçmeyen hasarlar, sigortalı tarafından ödenir. %2’sini geçen kısım ise sigorta şirketi tarafından karşılanır. 

Sigorta şirketi ve sigortalının karşılıklı anlaşarak karar vereceği bu oran, mutlaka poliçeye yazılı olarak geçirilmelidir.

Belirli Bir Bedel Üzerinden Muafiyet Uygulaması

Bu uygulama, sigorta bedeline ve yüzde oranına bağlı olmaksızın sabit bir bedel üzerinden yapılan muafiyeti ifade eder. Mesela muafiyetli kasko poliçesinde 500 TL’lik bir sınır belirlenmişse sadece hasar bedelinin bu tutarı geçip geçmediğine bakılır. Hasar bedeli bu tutarın altında kalırsa sigortalı ödeme yapar. 500 TL’yi aşan kısımlar ise sigorta şirketi tarafından karşılanır. 

Muafiyetli Kaskoyu Kimler Tercih Edebilir?

Muafiyetli kasko poliçesi yaptırmadan önce bazı detayları göz önüne alabilirsiniz. Bu detaylara genel olarak şöyle örnek verebiliriz:

Araç şehir içi trafikte ne sıklıkla kullanılıyor?
Kasko sigortasında mini hasar teminatı var mı?

Sigorta yaptıracak kişi olarak bu öncelikle bu soruları kendinize sorabilirsiniz. Çünkü şehir içinde sık kullanılan araçların hasar görme riski daha fazladır. Kaskoda muafiyet uygulamasında, muafiyet sınırını aşmayan hasar bedellerini araç sahibi ödeyeceği için karar verirken araç kullanım sıklığı ve tarzınızı gözden geçirebilirsiniz. 

Bir diğer önemli unsur olan mini hasar teminatı da; ufak hasarlarda kasko sigortasını bozdurmadan yaptırılır ve hasarsızlık indirimini etkilemeden zararın karşılanmasını sağlar. Yani araç sahibinin kaskosunda mini onarım teminatı mevcut ise ufak hasarları halihazırda kasko karşılar. Böylelikle bu teminat sayesinde araç sahibi, ufak hasarları ödemekten kurtulur. Dolayısıyla kaskoda muafiyet uygulaması daha rahat bir şekilde tercih edilebilir.

Kısacası aracınızı riskli şehir koşullarında çok fazla kullanmıyor ve kasko poliçenizde mini hasa teminatına yer veriyorsanız muafiyetli kasko seçeneğini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 

Muafiyetli Kaskonun Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Muafiyetli kaskonun avantajları arasında; 

  • Muafiyetsiz kaskolara göre düşük fiyatlı olması,
  • Kararlaştırılan muafiyet tutarları, ne kadar yüksekse kasko poliçesi prim ödemelerinin de o oranla düşmesi,
  • Ufak hasarlarda araç sahiplerine esneklik sağlaması ve çeşitli prosedürleri gerçekleştirmek yerine aracın istenilen bir yerde tamir ettirilmesi, 
  • Küçük hasarların ödemesini sigortalı yapsa da büyük hasarlar meydana geldiğinde, araç sahibinin bütçesini güvence altına alması, 
  • Hasarsızlık indirimini etkilememesi,

yer alır. 

Muafiyetli kaskonun dezavantajları arasında ise; 

  • Meydana gelen zararların yüksek maliyetli olması halinde ise araç sahibi bütçesinin olumsuz etkilenmesi,
  • Kaskosuz araçla kaza yapıldığında büyük ya da küçük, tüm hasar bedellerini araç sahibinin ödemesi,

örnek verilebilir. Bu nedenle yukarıda da değindiğimiz gibi muafiyetli kasko yaptırmadan önce yaşam tarzınızı öncelikli tutup kasko türünü kararlaştırmanız gerekir. 

Tüm bu değerlendirmelerin sonucunda aracınıza kasko sigortası yaptırmak istiyorsanız mangirlar.com üzerinden hızlıca kasko teklifi alabilir, kendiniz için en uygun olan poliçeyi bulabilirsiniz! İnternet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde işlem yapabileceğiniz gibi dilerseniz 0850 850 3959 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan arayarak telefonda da kasko sigortası seçeneklerini değerlendirebilir, merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

08.11.2021
2.218
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Mangırlar Sigorta
Mangırlar Sigorta
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Alemo Dijital tarafından güçlendirilmiştir.