trendear
trendear

Yeni Alınan Aracın Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?

Yeni Alınan Aracın Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?

Sıfır araç alanların araçların satın alınması işleminden sonra yasal olarak bazı prosedürleri ve zorunlulukları tamamlamaları beklenmektedir. Çoğunlukla noterler aracılığıyla gerçekleştirilmesi gereken bu işlemlerin başında trafik sigortası bulunmaktadır. Bu kapsamda pek çok kimse tarafından en çok merak edilen sorunların başında trafik sigortası kaç gün içinde yapılmalı? sorusunun cevabı gelmektedir.

Sıfır olarak satın alınan araçlarda trafik sigortasının yapılması zorunluluğu adına özel düzenlemeler bulunmaktadır. Dolayısıyla sıfır mahiyetinde olan araçların satın alınması halinde, araç sahiplerinin belli bir süre içerisinde trafik sigortası yaptırması yasal düzenlemeler ile zorunlu hale gelmiştir. Araç aldıktan sonra sigorta süresi 2021 olarak tanımlanabilecek bu sigortalılık süresi içerisinde her araç sahibinin kesinlikle yasal işlemleri tamamlayarak trafik sigortasını yaptırması gerekmektedir.

Satın Alınan Sıfır Araçlarda Zorunlu Trafik Sigortası Süresi

Öncelikli olarak sıfır satın alınan araçların trafik sigortalarının büyük oranda galeriler ve bayiler tarafından yapıldığı belirtilmelidir. Dolayısıyla sıfır araç satın alınırken trafik sigortasının yapıldığından emin olunması adına kontrol yapılmalıdır. İkinci el araç satın alınması halinde ise söz konusu yasal zorunluluğun belirlenen süre içerisinde araç sahibi tarafından icra edilmesi gerekir. Araç alındıktan sonra sigorta süresi 2021 kapsamında düzenlemeler ile belirlenmiş süre bu konuda süre zorunluluğunu belirtmektedir.

Bu kapsamda araç alındıktan sonra sigorta süresi 2021 kapsamında ikinci el araç alanların 15 gün içerisinde trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. İkinci el araç satış işlemlerinde aracın önceki sahibi tarafından yapılan trafik sigortası aracın satışından sonraki 15 gün boyunca geçerliliğine devam eder. Bu süre içerisinde herhangi bir kazanın ortaya çıkması halinde söz konusu zararlar aracın önceki sahibinin yaptırdığı sigorta kapsamında bulunan şirket tarafından karşılanmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası
Mangırlar Sigorta ile Zorunlu Trafik Sigortanızı uygun fiyat garantisi ile hemen yaptırın!
6.856
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Web Tasarım