trendear
trendear

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Son dönemde bireysel sigortacılık sektörü içerisinde son derece önemli bir konumda bulunan bireysel emeklilik sistemi, kişisel bireysel olarak geleceklerini güvence altına alabilmesine imkan tanır. Bireylerin aktif olarak çalışma yaşantısı içerisinde bulundukları zaman diliminde elde ettikleri birikimleri, emeklilik sonrası yaşama hazırlama kapsamında oldukça verimli avantajlar vadeden BES, aynı zamanda ek gelir şansı da vadeder.

Bireysel emeklilik sistemi, genel anlamıyla bireylerin emeklilik döneminde maddi herhangi bir sorun yaşamaması ya da ek gelir elde etmesi amacıyla düzenli yapılan ödemeler kullanılarak birikim elde etmesine yönelik olarak geliştirilmiş sistemdir. Devlet katkısı ve teşviki ile çok daha verimli avantajlar sunan BES, birikimlere ek olarak %25 gelir elde edilmesini sağlamaktadır.

Bireysel emeklilik sistemleri ya da sistemiyle ilgili en çok merak edilen durumların başında bireysel emeklilik şartları gelmektedir. Bireysel emeklilik sistemlerinin her bir sigorta firması tarafından farklı portföylerle sunulduğu ve dolayısıyla söz konusu şartların değişkenlik içerebileceği belirtilmelidir. Buna karşın BES içerisinde yer alan %25 devlet teşviki şartı her firma için aynılık taşır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Ne İş Yarar?

BES sistemiyle ilgili merak edilen bir diğer önemli durum da bireysel emeklilik maaşı ne kadar? Sorusudur. Bu noktada en temel belirleyici şüphesiz ki BES kapsamında ödeme yapan bireysel katılımcının aylık olarak gerçekleştirdiği düzenli ödemelerdir. Söz konusu ödemeler sigortalı ile sigorta şirketi arasında yapılan sözleşme esaslarına göre belirlenir.

Bireysel emeklilik maaşı ne kadar? Merak edenler için bir diğer önemli belirleyicinin de devlet tarafından belirlenmiş üst ve alt limitlerin BES kapsamında standardize edilmiş olmasıdır. Dolayısıyla bireysel emeklilik sigortasından faydalanmak isteyenlerin emeklilik sonrası maaşı konusunda birden fazla belirleyicinin bulunduğu söylenebilir.

2.031
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Web Tasarım