trendear

Kasko ve Trafik Sigortası Fiyatlarının Prim Belirlenmesinde Etkili Faktörler

Kasko ve Trafik Sigortası Fiyatlarının Prim Belirlenmesinde Etkili Faktörler

Yeni araç alımlarında, araba baz alınarak bunun üzerinden fiyat belirlemesine gidildiği düşünülmektedir. Kasko ve trafik sigortası primleri açısından bu, doğru bir kanı değildir. Araç sahibi faktörü, burada çok önemli yer tutmaktadır. Taşıt sahibinin yaşadığı kent, bu kentin nüfusu, kentteki ticari taşıt ve otomobil sayısı, kaza risk oranı, sigorta için çok önemli yer tutmaktadır.

Aracın modeli, yaşı, piyasa değeri, belirleyici unsurlardır. Bu yüzdendir ki, sıfır araç alındığında yüksek primler, araç sahiplerinin karşısına çıkmaktadır. Her insan ve taşıt için farklı sigorta primi ve bedellerinin çıktığıyla, sık sık karşılaşmışsınızdır. Aynı şirketin farklı arabalara farklı maliyetler çıkardığına şahit olunabilir. Şirketlerin yaptığı dönemsel kampanyalar da bu yönde etkilidir. Aynı şirketin, aynı araç sahibi ve kullanıcıya farklı fiyat vermesi mümkündür.

Sıfır Araçlarda Hasar Kapsamaya Göre Fiyatlandırma

Genel olarak sıfır araçlarda trafik sigortası, taşıt bedelinin göz önünde bulundurulduğu bir işlemdir. Bu bedel, taşıt alırken ödediğiniz fiyata tekabül etmektedir. Aracı satın aldığınız ücret araç bedeli olarak sayılır. Böylece zorunlu trafik sigortasıyla kasko, bu ücret üzerinden belirlenen fiyatla hazırlanır. İkinci el taşıt alıyorsanız, kasko ve trafik sigortası fiyatı, “Türkiye Sigortacılar Birliği” tarafından belirlenmiştir.

Pek çok trafik sigortası ve kasko seçeneği, müşterilerin seçimi doğrultusunda hazırlanır. Geniş çaplı teminat vadeden seçenekler, çarpma-çarpışma, doğal afet, hırsızlık, yangın, su basması, terör, grev, cam kırılması gibi unsurları kapsayıcıdır. Orijinal parça tamiriyse, teminata ek olarak yapılmaktadır.

Trafik Sigortası ve Kasko Çatısı Altındaki Hizmetlere Göre Fiyat Belirlenmesi

Aracınızı kullanırken başkalarına zarar vereceğiniz durumlarda, ihtiyari mali yükümlülük dikkate alınır. Sakatlıkta süreklilik haller ve ölüm durumunda, sınırlar dahilinde ferdi kaza sigortası devreye girmektedir. Bazı küçük hasarlar adı altında oluşan sorunların, küçük onarım hizmeti çerçevesinde giderilmesi söz konusudur. Araçların anahtarlarının kaybolması, çalınması gibi durumlarda teminat verilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası güvencesinin çatısındaki zararlar, sınırlar çerçevesinde teminat altındadır. Hukuksal sorunlarla ilgili, yasal koruma sigortası, masrafların karşılanmasını üstlenir. Bunla beraber kasko sahipleri için olağan hizmetler de şu şekildedir;

  • Yedek araç hizmeti
  • Kişisel asistan
  • Yol yardım
  • Bilgi ve organizasyon

Tüm trafik sigortası ve kasko için içerik bilgilerini mangirlar.com internet sitemizden ve telefon numaramızdan ulaşarak ekibimizden öğrenebilirsiniz.

18.01.2023
5.531
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Mangırlar Sigorta
Mangırlar Sigorta
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Alemo Dijital tarafından güçlendirilmiştir.