trendear
trendear

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hasta olduğunuzda iyi bir şekilde sağlık hizmeti alabilmek ya da rutin kontroller sayesinde olası sağlık sorunlarını önceden öngörüp gerekli önlemleri almak için özel hastaneleri tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda akıllara ilk olarak özel sağlık sigortası gelse de aslında tamamlayıcı sağlık sigortaları da bütçenizi zorlamadan anlaşmalı özel hastanelerden hizmet alabilmek adına oldukça önemli.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

İki sağlık sigortası ürününün de amacı, anlaşmalı özel hastanelerde kaliteli sağlık hizmetini uygun fiyatlarla almanızı sağlamak olsa da elbette aralarında bazı farklar var:

  • Özel sağlık sigortasından SGK’lı olmasanız bile yararlanabilirsiniz, ama tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilmek için SGK’lı olmanız şarttır.
  • Özel sağlık sigortasında hastanede belirli bir yüzdeyi sigorta şirketi, kalan yüzdeyi ise siz ödersiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise, hiçbir fark ücreti ödemeksizin, sadece kanunen ödemekle yükümlü olduğunuz muayene başına 15 TL katılım payı ödersiniz. Tabii aldığınız sağlık hizmeti poliçenizde yer almıyorsa veya teminat dışında bulunan bir durum söz konusuysa (poliçe oluşturulmadan önce var olan bir hastalık gibi) ya da limitleri aşıyorsa bu durumda ilgili giderlerde değişiklik yaşanabilir.
  • Bazı özel sağlık sigortası ürünlerinin yurt dışında da geçerliliği olabilir ve yurt dışında geçerli bu alternatifleri tercih edebilirsiniz. Fakat tamamlayıcı sağlık sigortaları Türkiye Cumhuriyeti sınırları dâhilinde geçerlidir.
  • Özel sağlık sigortalarında ilk sigorta başlangıç tarihinden itibaren, bazı hastalıklar için 12 ay bekleme süresi uygulanmaktadır. Bu bekleme süreleri şirketlere göre değişiklik gösterebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortalarında da bekleme durumu ve süresi şirketlere göre farklılık gösterebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamının ayrıntıları, oluşturulan poliçeye göre değişse de teminatlarını, ayakta tedavi teminatı ve yatarak tedavi teminatı olacak şekilde iki grupta incelemek mümkün.

Ayakta tedavi teminatları arasında doktor muayenesi, tahlil, fizik tedavi giderleri, radyoloji ve modern teşhis yöntemleri yer alır. Yatarak tedavi kapsamında ise dâhili ve cerrahi yatış gerektiren durumlar, hayati bir tehlike nedeniyle yapılacak acil sağlık müdahaleleri, küçük müdahaleler, kemoterapi ve radyoterapi bulunur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ücretleri; poliçede yer alan teminatlara ve limitlere, sigortalının yaşına, sağlık durumuna, hatta yaşadığı bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nerelerde Geçerlidir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeniz sayesinde SGK ile anlaşmalı hangi özel hastaneye gidip sağlık hizmeti alabileceğiniz, sigorta ürününe ve sigorta şirketine göre değişiklik gösterebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaş Sınırı Nedir?

Yaş sınırı, bir sigorta üründen yararlanabileceğiniz maksimum yaştır. Hangi sigorta ürününün yaş sınırının kaç olduğu ise sigorta şirketine ve ürüne göre değişiklik gösterebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortanızı Yaptırdınız Mı?
Siz de Tamamlayıcı Sağlık Sigortanızı Mangırlar Sigorta güvencesiyle yaptırıp keyfinize bakabilirsiniz.
2.432
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Web Tasarım