trendear

Sürücü Belgesi (Ehliyet) Yenilemek İçin Yapmanız Gerekenler

Sürücü Belgesi (Ehliyet) Yenilemek İçin Yapmanız Gerekenler

Karayolları Trafik Kanunu gereğince yasal olarak eski tip sürücü belgelerinin geçerlilik süresi 31 Aralık 2022 yılında sona erecek. Bu sebeple hala eski tip sürücü belgesine sahipseniz en kısa sürece ehliyetinizi yenilemeniz gerekiyor.

Sürücü belgesi yenilemesi nasıl yapılır?” veya “Sürücü belgesi yenilemek için yapmanız gerekenler nelerdir?” sorularını adım adım cevaplamaya başlayalım. Ehliyetinizi yenilemek için atmanız gereken ilk adım ise sağlık raporu almak.

Nüfus Müdürlüğünden Randevu Alın

Sürücü belgesini yenilemek isteyen kişilerin yapması gereken ilk iş bir hastaneden “Sürücü olur” sağlık raporu almak. Ardından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden online olarak ya da ALO 199 hattını arayarak yeni sürücü belgesi için randevu almanız gerekiyor.

Gerekli Belgeleri Hazırlayın

Nüfus müdürlüğü üzerinden ehliyet randevunuzu aldınız. Şimdi, yapmanız gereken işlem ise başvuruda sizden istenecek belgeleri hazırlamak. Peki, sürücü belgesi yenileme için gerekli evraklar neler ve ehliyet yenileme ücreti ne kadar?

  • Gerekli harçların ödendiğine dair belge: Eğer eski tip sürücü belgesine sahipseniz ve ehliyetinizi bu sebeple yenileyecekseniz toplam 15 TL harç ödemesi yapmanız gerekir. Bu tutar, 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL polis vakfı hizmet bedelinden oluşur. Yeni tip ehliyete sahipseniz ve ehliyetinizin süresi dolduysa ödemeniz gereken tutar değişir. 280 TL değerli kağıt bedeli ve 65 TL polis vakfı hizmet bedeli olarak harç 345 TL’dir. Ödemeniz gereken harcı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı ile anlaşmalı bankaların şubelerinden, ATM kanalları veya internet bankacılığı üzerinden ödeyebileceğinizi unutmayın.
  • Sağlık Raporu: Başvurudan önce aldığınız “Sürücü olur” sağlık raporunu, nüfus müdürlüğüne giderken yanınıza almayı unutmayın.
  • Nüfus Cüzdanı veya Pasaport: Başvuruda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimlik kartına, süresi dolmamış pasaporta veya resmi iş kimliğine ihtiyacınız olacak.
  • Adli Sicil Belgesi: Başvuruda yanınıza almanız gereken adli sicil belgesini e-Devlet üzerinden temin edebilirsiniz.
  • 1 Adet Biyometrik Fotoğraf: Ehliyetini yenilemek isteyen kişiye ait olan biyometrik fotoğrafın son 6 aydan eski olmaması önemli.
  • Kan Grubu Kartı: Ehliyetini yenileyen kişinin kan grubu eğer bilinmiyorsa kişinin kan grubunu belirten sağlık kurumu raporunu da başvuruda yanında getirmesi gerekiyor.

Geçici Sürücü Belgesini Alın

Ehliyet yenileme işlemlerini yaptıktan sonra ehliyet yenileme başvurunuz yetkili birimler tarafından onaylandığında, 15 gün geçerli olan geçici ehliyet belgesini e-Devlet Geçici Sürücü Belgesi Sorgulama sayfasından çıktı olarak kolayca alabilirsiniz. Bu sayede ehliyetiniz size ulaşana kadar geçici sürücü belgesi ile trafiğe çıkmaya devam edebilirsiniz.

Yeni ehliyetin teslim süresinin uzaması durumunda, sürücünün talebi ile geçici sürücü belgesinin süresi uzatılabilir veya yeni bir belge oluşturulabilir.

10.01.2022
2.769
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Mangırlar Sigorta
Mangırlar Sigorta
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Alemo Dijital tarafından güçlendirilmiştir.