trendear

Araç Sigortası ve Kasko Türleri

Araç Sigortası ve Kasko Türleri

Trafikte araç kullanmanın bazı sorumlulukları ve riskleri olduğu bilinen bir gerçektir. Bu risklerin en başında, meydana gelen hasarların maddi yükümlülüğünün araç sahibini zorlaması gelmektedir. Bu kazalardan en az zararla çıkmak için yapılması gereken, araç sigortasıyla beraber kasko yaptırmayı ihmal etmemektir. Araç sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek için mutlaka en uygun araç sigortası ve kasko türleri belirlenmelidir. İhtiyaçlara göre belirlenen sigorta ve kaskolar, günümüzde oldukça fazla çeşitlenmiştir.

Her ne kadar yasal bir zorunluluk da olsa araç sigortasının belirlenmiş çeşitleri vardır. Standart sigorta güvenceleri; sağlık giderleri, maddi zararlar, ölüm ve devamlı sakatlık konularında devreye girer. İsteğe bağlı olarak ek güvenceler de verilir. Ek olarak; yol yardım, mini onarım, ihtiyari mali sorumluluk, bireysel kaza değerlendirmesi yapılmaktadır.

Araç Kaskosu Neleri Kapsar?

Trafik sigortası ve kaskonun ne işe yaradığıyla ilgili, karşı tarafa ya da kendinize gelen hasarın, kaza sonrasında en az zararla giderilmesi konusunda gerekliliğine vurgu yapılabilir. Kaskonun, trafik sigortasının yanında oldukça gerekli olduğunu belirtmek gerekir. Araç kaskosu neleri karşılar? sorusu, pek çok araç sahibinin doğrusunu bilmesini gerektiren konuların başında gelir.

Park halinde ya da trafikteki aracınızın her türlü riske karşı korunmasını sağlar. Trafik kazaları, sel yangın, hırsızlık gibi durumlarda, tıpkı trafik sigortası gibi yıllık düzenlenir. Karşıdaki araçla değil, sigortalı araçla ilgilenme bakımından farklıdır. Kapsamı, düzenlene poliçeye göre değişir. Bu nedenle, fiyatlandırma söz konusu olduğunda türlerine göre değişiklik gösterdiğinden net bir meblağ söylenemez.

Kasko Türleri Neye Göre Seçilir?

Kasko için küçük primler ödenerek genel itibariyle dört farklı türde kasko seçimi yapılabilir. Araç sahipleri bunlar arasında kendilerine en uygun olanı tercih edebilirler. Belirli ana teminatlar üzerinden kasko poliçesi oluşturulur. İsteğe bağlı olarak farklılık gösterdiğinde maddeler üzerinde oynama yapmakta sakınca yoktur. Kasko çeşitleri olarak şunlar sayılabilir;

  • Kasko
  • Dar kasko
  • Genişletilmiş kasko
  • Tam kasko

Bunların yanı sıra, kasko ek teminatları da şirketler tarafından size sunulur. Bunlar sigortanın kapsamını genişleten faktörlerdir. Ek teminatlarla kaskonun primi yüksek gibi görülebilir fakat yaşanabilecek olacak kaza sonrasında, maddi-manevi rahatlama sağlar. Kasko türleri ve size uygun olan seçenekleri değerlendirmek için mangırlar.com üzerinden veya iletişim numaralarımızdan, bizimle irtibata geçebilirsiniz.

13.01.2023
1.284
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Mangırlar Sigorta
Mangırlar Sigorta
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Alemo Dijital tarafından güçlendirilmiştir.